Se Zebrou na Blízký východ, Část 1. – Prach cest na botách smývám v Damašku

V uších mi ještě trochu píská z toho monotónního hukotu motoru a věci z mé expediční bedny se stále ještě nedostaly na své obvyklé místo v bytě. Zase jsem na konci jedné cesty. Na konci „restartu“, jak s přáteli naše výpravy nazýváme. I když je to už dnes pocit známý (né jako před lety, kdy jsem prožíval skutečný kulturní šok), tentokrát je to přece trochu jiné. Od posledního „restartu“ už uběhly čtyři roky a nebýt vytrvalého domlouvání kamarádů, možná bych udržel ty poslední zbytky zdravého rozumu a zůstal doma. Jenže, co když je právě ten zdravý rozum to pokušení, které mě nakonec vyhnalo na cestu a já se řítil dálnicí směr Blízký východ?

Asfaltové peklo kdesi za tureckou hranicí...

Výhoda všech našich cest spočívá do značné míry v tom, že lidská paměť má tendenci vytěsňovat to nepříjemné a v průběhu poměrně krátké doby vyzdvihnou to dobré. O to je pak každý start našich výprav více podobný skoku do studené vody. A po čtyřech letech to byla opravdu ledová tříšť v podobě zmrzlého Turecka. První noc v geografické Asii jsme naměřili -7 st. Celsia a já se jal děkovat dvěma faktům: 1. že máme s sebou dostatek rumu a 2. že drtivá většina členů naší výpravy jsou Moraváci s úctyhodnou zásobou slivovice.

Zmrzlé Turecko

Toť asi vše, co by stálo za zmínku, než se přesuneme do Damašku. Ano, vlastně ještě jedna věc – můj Carnet. (Pro ty, co neznají tento pojem: Carnet je celní dokument, vydávaný autoklubem země původu vozidla. Tento dokument de facto garantuje, že vozidlo dovezené do určitého státu, bude z něj také vyvezeno a nebude zde kupříkladu prodáno.) Tam, kam jsme mířili my, tedy do Sýrie a Jordánska, není v podstatě Carnet potřeba, jen se s ním ušetří trochu času a peněz na hranicích.

Proč ho ale zmiňuji já? To proto, že když jsem ho na syrské hranici poprvé vytáhl a začal obvyklé byrokratické kolečko, zjistil jsem, že je v něm omylem uvedena moje stará SPZ. Kdysi jsem totiž SPZ měnil a v Carnetu byla díky překouknutí při vypisování žádosti ta stará!

Nicméně už bylo trochu pozdě, a tak jsem do Sýrie vjel s Carnetem na tuto strarou SPZ…

Celé mé cestování vozem 4×4 skrze asfaltové peklo Evropy má jediný cíl – dostat se někam mimo něj. Bezezbytku se nám to vždy podařilo na africkém kontinentě. Na Blízkém východě už to je problém. Proto si zde hledám takové své osobní „odbočky“, někdo by možná řekl „úchylky“, které nabízí civilizace. Jedna z nich je dnes již téměř rituální čištění bot v Damašku. V roce 2005 jsem si zde totiž nechal vyčistit boty u takového toho pouličního čističe. Ten tehdy na mé boty použil nějaké patentní čistidlo v barvě okru, které už nikdy nepustilo. Boty pak ještě projely Libyi, aby nadále ležely pár let v bedně. No a nyní byly opět v Damašku.

Jak psí kule a dokonce i zalepený žralok - vše na počkání!

Ale bylo by nesprávné, popisovat Damašek pouze skrze nějaké čištění bot. Pro mne je to město, jakým možná před pár lety býval Marakeš. Jednoduše místo, kde se rádi ztratíte, kde voní koření, kde září barvy a po xtém čaji se potácíte v inzulínovém rauši a bezhlavě ukájíte svoji touhu ochutnat co nejvíce cizokrajných pokrmů. Od doby, kdy do Marakeše začali létat nízkonákladoví dopravci a smlouvání na trhu se stalo zastaralým zvykem, neřkuli urážkou (jak mi popsali svoji návštěvu Marakeše v roce 2009 moji přátelé), převzal v mé mysli toto místo orientálního bludiště právě Damašek.

Všechny vůně světa...

Zkrátka, poté, co jsem zhasl motor a vyrazil do damašského bazaru na večeři, poprvé jsem ucítil ten krásný pocit, že jsem zase na cestě. Na takové té Kerouacově, jen lehce potřísněné pachem nafty a podupané strašákem dnešní doby – uhlíkovou stopou.

Nad Damaškem zapadá slunce

bude pokračovat…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: