Myslivec musí mít nahá kolena

Myslivec musí mít nahá kolena. Za všech okolností! Teda, alespoň tak to prý viděl František Josef I., pro něhož byl lov jedinou vášní. Myslím, že dokonce asi i vášní větší než císařovna Sisi, která se, zatím, co on šoulal po lese, trápila v tělocvičně, pila šťávu ze syrového masa a aby dopálila jeho i tchýni, nechala si vytetovat kotvu.

František Josef I. na lovu

František Josef I. na lovu

Sedím na posedu a už dvě hodiny pozoruji paseku, kde se, alespoň na první pohled, nic neděje. Nahá kolena po vzoru Franciho sice mám, ale jen proto, že jsem si kvůli vedru vyhrnul nohavice. Taková čekaná, to není jen tak. Je srnčí říje a já se vábničkou snažím napodobit touživou srnu. Do toho zvuku dávám všechno. Teda alespoň to, co bych si jako srnec asi přál slyšet… To není kňučení, to není houkání, to je příběh o touze po rozverné honičce ve vysoké trávě a válení se v poli čerstvého jetele.

58 uniforem ve skříni a pod každou žalostně zalátené spodní prádlo. Kdybych měl každý den vstávat v půl páté ráno a usedat za stůl v kabátci poručíka infanterie, to bych asi měl taky chuť na lov, kdykoli se naskytne příležitost. Ještě, že nejsem mocnář s anorektickou manželkou, kterou štvou mé licousy. Jo, holt tady na posedu, to je čas uvažovat nad ledasčím. Teda jen do chvíle, než se v houští opodál ozve zapraskání větvičky. To přestanu dýchat a dělat rychlé pohyby. Pomalu, ale velmi pomalu zvedám k očím dalekohled a… zase nic. Zkontroluji nádhernou zbraň, kterou mi k lovu zapůjčil můj dobrý přítel. Je to Německý Blaser s bohatou rytinou, ušlechtilým dřevem, zvláštní hlavní, zlacenou spouští a dokonalou optikou. Blaží a děsí zároveň. Dokonalá práce v hodnotě automobilu vyšší střední třídy, která umí zabíjet.

Blaser R93

Blaser R93

Támhleta paseka na protější stráni, tam jak jsou ty břízky, tak ta je vzdálená 200 metrů. Tam můžu ještě střílet, aniž bych musel nějak zvlášť korigovat zakřivení balistické křivky. Náboj Springfield .30-06 je nadupaný dost na to, aby to dal. Je holt prověřený historií. Zná zákopy první světové války, dobýval Evropu ve té druhé a ještě v 70. letech 20. století se používal v kulometech ve vietnamské džungli. Testováno na lidech… Na synech, bratrech, otcích a manželech.

Kulomet M1919 Browning s náboji .30-06 Springfield, Aachen 1944

Kulomet M1919 Browning s náboji .30-06 Springfield, Aachen 1944

Jenže stráň s břízkami zeje prázdnotou. Občas zvednu pušku místo dalekohledu. Pohled na život uprostřed zaměřovacího kříže má zvláštní kouzlo. Je to pohled s neustálou přítomností smrti. Možná je o to krásnější, protože vytváří dojem, že každá vteřina může být poslední. Tohle by mi ale Franc asi neschválil. Tahle stará garda pálila výhradně skrze klasická mířidla. A že se dařilo. V průměru 850 úlovků ročně. Většinou chodil na vysokou. Občas si mocnář vyrazil na tetřeva, se zvláštní oblibou pak na divočáka. Můj zaměřovač vyrobila firma Swarovski. Zvláštní, jak má člověk tohle jméno spojeno s vůní dámské pleti. Lov v jiné podobě, nebo spíš jiné spojení krásy a nebezpečí?

Sakra, určité fotografie svazují člověku ruce...

Sakra, určité obrázky svazují člověku ruce…

„Opovaž se střelit lišku!“ zněl příkaz mé ženy. Nestřelím, i když je to škodná. A navíc, co by na to řekl Janáček! To už možná Bedřich Smetana, ten by to chápal. Slabozraký, nahluchlý ostrostřelec a skvělý tanečník, který miloval lov. Zajímalo by mě, jestli by souhlasil s tvrzením, že rána jsou nesložitější melodie světa, zhuštěné v jeden okamžik. Tak jak se to říká ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Skutečně lze jen ve válce uslyšet ty nesložitější melodie světa? Nevěřím.

brona

Kdyby tisíc klarinetů

Věřím, že na lovu může být člověk sám se sebou, aniž by cokoli ulovil. Veřím, že na krásnou pušku lze pohlížet jako na triumf lidské zručnosti, stejně asi jako Antonín Dvořák pohlížel na lokomotivu. Prostě krásný stroj, dokonale fungující. Britská zbrojovka Royal Enfield také svými puškami nejprve pomáhala dobývat Afghánistán, než začala dělat něco moudřejšího – motocykly s reklamním sloganem „Made like a gun, goes like a bullet.“

Nad pasekou pozvolna zapadá slunce a v údolí nadzdvihl hejno ptáků vzdálený výstřel. Kamarád asi něco ulovil. Ještě chvíli uvažuju nad technikou, s jakou dokázal Ernst Hemingway vypálit poslední ránu svého života. Ale na takové věci nemá člověk s puškou v ruce vůbec myslet. Lov může být přeci i oslava života. Není vždy důležité vystřelit. Zaměřovač je přeci i dalekohled. A co víc, dny strávené na lovu (nejen na rybách), se do celkové délky života prý nepočítají. Takže – Lovu zdar!

Zaměřovač je i dalekohled

Zaměřovač je i dalekohled

Vlastnosti:

2 komentáře to “Myslivec musí mít nahá kolena”

  1. vimneok Says:

    díky. to je poprvé, kdy jsem dokázala alespoň trochu pochopit lovce…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: